Şifreli Kapı Kilidi ( Şifreli Geçiş Kontrol Ünitesi ) Nedir ?

Hepimizin bilim kurgu filmlerinden tanıdığı elektronik şifreli kapı kilidi günümüz teknolojisinde hemen her kişi yada kurumun kullanabileceği bir hal almıştır. Birkaç yıl öncesine kadar bu tarz geçiş kontrol ünitelerine üstün teknoloji ürünleri olarak bakılmakta ve satıcılar tarafından fahiş fiyatlar istenmekteydi. Birçok insanın yalnızca filmlerde gördüğü bu cihazları artık her hangi bir bina kapısında , ofis kapısında veya hastane , otel vb yerlerde görmek mümkün. Gelişen teknoloji ile bu ürünlerin hem boyutları hemde fiyatları küçüldüğü için isteyen herkes çok kolay bir şekilde sahip olabiliyor ve uygulayabiliyor.

Uygulama alanlarına birkaç örnek vermek gerekir ise ;

 • Bina Giriş Kapılarında
 • Ofislerde
 • Hastanelerde
 • Okullarda
 • Otellerde
 • Depolarda
 • Tüm Resmi Kurumlarda
 • Kısaca geçişi kontrol altına almak istediğiniz her yerde.

Elektronik Şifreli Kapının Avantajları ;

 • Anahtar taşımanıza gerek kalmaz
 • Anahtarınızı unutma , kapıda kalma gibi durumlar yaşamazsınız
 • Daha pratik bir kullanım sağlar
 • Yetkisiz kişilerin girişini engeller
 • Şifreler anahtar gibi somut maddeler olmadığı için başkarının eline geçmesi gibi istenmeyen durumlar oluşmaz.

Şifreli (keypadli) geçiş kontrol üniteleri günümüzde fiyat ve özellik açısından birçok farklı çeşit olarak karşımıza çıkmakta. Yine bir örnek vermek gerekir ise piyasada bu cihazların fiyatı 40-50 liradan başlayıp 1500-2000 liraya kadar çıkmakta. Tabi bu fiyatlar tamamen kullanıcının istediği özelliklere göre şekillenmekte. Diyelim ki bu cihazı apartman kapısında kullanacaksınız. O zaman bu cihazın çokta üstün özelliklere sahip olmasına gerek yoktur. Fakat apartman giriş kapıları giriş çıkışın çok yoğun olduğu yerler olmakla birlikte birçok farklı insanın kullanımındadır. Bu yüzden çokta ucuza gitmemek gerek aslında. Cihazın üstün özellikleri olmasına gerek yok fakat malzeme kalitesinin üstün olmasına dikkat edilmesine gerekiyor.  Bu cihazları mutlaka kullanacağınız alanı belirterek almanız gerekiyor. İç mekan için tasarlanmış bir cihazı dış mekanda apartman girişinde kullandığınız takdirde problem yaşama oranınız çok fazla yükselecektir. Bizim apartman girişleri için önerdiğimiz şifreli geçiş kontrol ünitesi mutlaka metal kasa olmalı ve su geçirmez bir yapıya sahip olmalı. Ayrıca tuş takımınında sağlam olması uzun ömürlülük açısından önemlidir.

Bu cihazlar çalışma prensibi olarak 3’e ayrılmaktadır.

 1. Offline Geçiş Kontrol Üniteleri
 2. Online Geçiş Kontrol Üniteleri
 3. Online & Offline Geçiş Kontrol Üniteleri

Bunlarıda kısa kısa açıklamak gerekir ise;

Offline Geçiş Kontrol Üniteleri

Bu cihazlar her hangi bir bilgisayar sistemine bağlanmadan kendi başına çalışır ve genel olarak (istisnalar hariç) bu cihazlarda giriş-çıkış log kaydı almak mümkün değildir. Yalnızca geçişi pratikleştirmek ve kontrol altına almak amacıyla kullanılır ve giriş yapan kişilerin hangi tarihte ve saatte girdiklerinin önemli olmadığı yerlerde kullanılır. Tek bir şifre veya birden fazla farklı şifre tanımlama özelliği bulunan çeşitleri vardır. Bunun yanında Şifre özelliğinin yanında kart okuyucu özelliği eklenmiş modelleride mevcuttur.

Online Geçiş Kontrol Üniteleri

Bu cihazlar bir bilgisayar sistemine bağlı çalışırlar. Bilgisayar veya sunucu üzerine kurulacak olan bir program ile kullanıcı tanımlamaları yapılır ve tüm giriş çıkışlar bu program sayesinde kayıt altında tutulur. Kim hangi tarihte saat kaçta giriş yapmış görmek istiyorsanız mutlaka Online çalışma prensibine sahip bir geçiş kontrol cihazına ve bu cihazın bağlanacağı bir programa ihtiyacınız olacak. Yalnızca Online çalışmaya uygun geçiş kontrol ünitelerinin bir dezavantajı bulunmaktadır. Bu cihazların bilgisayar veya sunucuda kurulu olan program ile bağlantısı kesildiği anda giriş-çıkış yapılamamaktadır. Çünkü bu cihazlar kullanıcıyı bilgisayarda kayıtlı olan kullanıcılar ile eşleme yaparak onay vermektedir daha doğrusu bu onayı bilgisayar vermektedir. Bu yüzden geçişlerin kayıt altına alınacağı yerlerde biz ELİT KİLİT olarak Online & Offline çalışabilen cihazları tercih etmenizi önermekteyiz.

Online & Offline Geçiş Kontrol Üniteleri

Bu cihazlar geçiş kontrol cihazları arasında en gelişmiş özelliklere sahip olanıdır. Cihazların kendi üzerinde bir beyni bulunmakta ve kullanıcıları , log kayıtlarını , tarih -saat gibi birçok bilgiyi kendi hafızalarında saklamaktadırlar. Bunun yanında bilgisayar üzerine kurulacak olan bir program ile tüm geçiş kayıtları yani log kayıtları bilgisayar üzerinden takip edilebilir. Kim ne zaman girdi , ne zaman çıktı , kaç kez giriş yaptı , işe saatinde geldi mi , saatinde çıktı mı görebilir hatta giriş ve çıkış saatlerine göre otomatik olarak maaş hesaplaması bile yapabilirsiniz. Üst düzey güvenlik gerektiren yerlerde kullanılmakta ve girişi kısıtlanan yerlerde girişine izin verilen kişilerinde takip altında tutulmasını sağlamaktadır.

 

Şifreli Kapı Kilidi – Şifreli Geçiş Kontrol Ünitesi

Şifreli Kapı Kilidi – Şifreli Geçiş Kontrol Ünitesi ile daha detaylı bilgi almak , Teknik destek talebinde bulunmak ve Satın almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

ELİT KİLİT ELEKTRONİK GÜVENLİK SİSTEMLERİ…

Bir önceki yazımız olan Neden Akıllı Kilit Kullanmalı ? başlıklı makalemizde akıllı kilit, çipli kilit ve göstergeç hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar

Ara
Sık Kullanılanlar