çipli kapı kilidi – Kartlı Geçiş Kontrol Ünitesi – Göstergeç

Çipli kapı kilidi , Kartlı geçiş kontrol ünitesi yada diğer bilinen adıyla göster geç okuyucu sistemler çalışma mantığı açısından en basit anlatımı ile bir alıcı ve verici sistemden oluşur. Alıcı sistem okuyucu ünite olurken verici ise kullanıcılara verilen kart yada anahtarlık şeklinde olan taglardır. Okuyucu içerisinde bulunan anten sayesinde gösterdiğiniz kartı algılar ve hafızası içerisinde kayıtlı ise kapıyı açar. Kullanıcılara verilen kart yada tag’ların içerisinde ise bir anten ve küçük bir çip bulunmaktadır. Her hangi bir enerji ihtiyacı olmadan çalışır. Proximity sistemler 125Khz frekansta çalışırken mifare sistemler 13.56Mhz frekansta çalışır. 13.56Mhz frekans ile çalışan sistemlerin en büyük avantajı kart üzerine bilgi yazılabilmesidir. Bunun binalarda , ofislerde çok işe yarayan bir avantaj olmamasına rağmen otellerde , spor salonlarında ve buna benzer alanlarda çok işe yarayabilir. Şöyle ki otele gittiğinizde size bir kart verilir ve bu kartın içerisine isterseniz para yüklemesi (kredi) yapabilirsiniz. Kart içerisine yüklediğiniz bu para ile otelde bazı alanlara giriş yapabilir ve nakit para kullanmadan ödeme yapabilirsiniz.

Çipli kapı kilidi kullanım alanları

Güvenlik ve kontrol gerektiren tüm alanlarda kullanılabilmektedir. Bunların başlıcaları;

 • Bina girişleri ( Apartman giriş kapılarında yabancıların girişini engellemek ve bina sakinlerinin rahat , güvenli bir giriş yapmasını sağlamak amacı ile kullanılmaktadır. Ayrıca birden fazla giriş kapısına sahip apartmanlarda (otopark kapısı gibi) farklı anahtar kullanım derdini ortadan kaldırmaktadır.)
 • Okullarda ( Öğrencilerin girmemesi gereken alanlarda uygulanabilir. Öğretmenler odası , malzeme odası gibi alanlarda öğretmelerin rahat giriş yapması ve öğrencilerin yetkisiz girişleri engellenmiş olur.)
 • Ofislerde ( Müdür odası , genel müdür odası gibi alanlarda kullanılabileceği gibi müşteri ve ziyaretçilerin girmemesi gereken alanlarda da kullanılır. Ayrıca personel sayısı yüksek olan bir iş yeri girişinde kullanılan kart okuyucu ile tüm personele anahtar verme derdi ortadan kaldırılır.)
 • Hastahanelerde ( Özellikle ameliyathane ve yoğun bakım gibi hasta yakınlarının girmemesi gereken , kapıların sürekli kilitli olması gereken alanlarda kullanılır. Hasta yakınlarının girişi engellenirken doktor , hemşire gibi personel de her kapı için anahtar taşımadan tek bir personel kartı ile tüm alanlara giriş yapabilir.)
 • Otellerde ( Odalar başta olmak üzere otel müşterilerine özel olan tüm alanlarda kullanılır. Otellerde kullanılan sistemlerde genelde mifare tercih edilir ve kredi sistemi uygulanır. )

Çipli Kapı Kilidi Fiyatı

Bu genelde okuyucunun çalışma sistemine göre değişmektedir. Çalışma frekansına göre genel anlamda 2 kategoriye ayrılırken sistem olarak da 3 kategoride inceleyebiliriz. Bunlar

 1. Online Okuyucular
 2. Offline Okuyucular
 3. Online / Offline Okuyucular

Kullanacağımız alan ve beklentilerimize göre bir cihaz tercih etmemiz gerekmektedir. Personel takibi ( pdks ) yapacaksanız bir offline cihaz işinizi görmeyeceği gibi bu takibi yapmayacaksanız online bir cihaz da gereksiz masraf olacaktır. Cihaz tercihi yaparken aşağıdaki maddeleri göz önünde bulundurmalısınız.

 • Nerede kullanacağım ?
 • Hangi ortamda kullanacağım ?( dış mekan mı? iç mekan mı?)
 • Kaç kişi kullanacak ?
 • Ne yoğunluk ile kullanılacak ?
 • Yapılan girişlerin takibi tutulacak mı ?
 • Girişlere göre otomatik maaş hesaplama gibi bir özellik istiyor muyum ?

Bu seçenekleri belirledikten sonra cihaz tercihinizi yapabilirsiniz.

Online Okuyucular

Bu tip okuyucular bir bilgisayar sistemine bağlı olarak çalışır ve kart doğrulamasını bilgisayar üzerinde bulunan veritabanı aracılığı ile yapar. Bağlandığı bilgisayarın kapanması durumunda cihaz kart numarası eşleştirmesi yapamayacağı için devreden çıkar. Çok fazla tercih edilen bir sistem değildir. Sürekli olarak bağlı olduğu bilgisayarın açık olmasına ihtiyaç duyar. Genelde iş yapar cihazlar 100$ civarı bir fiyattan satışa sunulur. Lakin dezavantajı sebebiyle piyasa bulmak çok zordur. Biz de bu tür bir ürünü kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Offline Okuyucular

Bu sistemde kendi içerisinde bir hafıza ünitesi ve işlemcisi bulunur. Her hangi bir bilgisayar bağlantısı ve veri alma işlemi gerçekleştiremez. Kullanıcı kartları programlama kodu yada master kart aracılığı ile tanıtılır. Kullanıcıların hangi tarihte saat kaçta giriş yaptığı gibi bilgileri almak mümkün değildir. Giriş takibi yapılmayacak tüm alanlarda tercih edilen sistemdir ve fiyat olarak en uygun olandır. Piyasada 10$-100$ aralığında değişen modelleri bulunabilir. Sağlam ve uzun ömürlü bir cihaz ortalama 30$-50$ civarına temin edilebilir. Otur dolardan daha uygun fiyattaki cihazlar genelde kısa ömürlü yada sağlamlık açısından kötü durumda olacaktır.

Online / Offline Okuyucular

Personel takibi yapılacak alanlarda tercih edilen sistemdir. Hem online hem offline çalışabilir. Kart hafızasını kendi bünyesinde bulundurur ve giriş kayıtlarını yani logları bir bilgisayarda bulunan programa gönderir. Bilgisayarın yada programın kapalı olması durumunda ise kendi hafızasında tutar ve program açıldığında bu veriler alınabilir. En çok devlet dairelerinde , öğrenci yurtlarında ve buna benzer alanlarda tercih edilir. kişinin hangi saatte giriş yaptığını görebilmenin yanında belli saatler dışında giriş yapması da engellenebilmektedir. Ayrıca kullanacağınız programa göre otomatik maaş hesaplama gibi özelliklere sahip olabilir. Cihaz kalitesine , markasına ve özelliklerine bağlı olarak 70$ – 1000$ aralığında bir fiyata bulunabilir. Elbette çok üst düzey özelliklere ihtiyaç duyulan bir alanda kullanmayacaksak ortalama 100$ fiyatına sahip bir cihaz işinizi rahatlıkla görecektir.

Kartlı Geçiş Kontrol Ünitesi Tavsiyeleri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi öncelikle nerede ve ne amaçla kullanmanız gerektiğini tespit etmelisiniz. Örneğin bina girişinde kullanacaksanız online özelliği bulunan bir cihaz almanız gereksiz masraf olacaktır. Yada maaş hesaplaması yaptıracaksanız offline bir cihaz işinizi görmez. Bunun yanında sadece markasına göre cihaz tercihi de yapmamalısınız. Sırf markası yüzünden özellik açısından 100$ edecek bir cihaza 500$ vermemelisiniz. Fakat aynı zamanda çok ucuz bir ürün alarak hem ürün açısından hem servis açısından sorun yaşamamalısınız. Yedek parçası bulunabilecek ve aradığınız zaman hızlı bir şekilde servis hizmeti alabileceğiniz bir ürün yada firma tercih etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Asma Kilit Nedir – Nasıl Çalışır – Nerelerde Kullanılır başlıklı makalemizde asma kilit ve padlock hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar

Ara
Sık Kullanılanlar