Asma Kilit Nedir – Nasıl Çalışır – Nerelerde Kullanılır

Asma kilit ( padlock ) nedir , nerelerde kullanılır ve nasıl çalışır gibi sorularınıza yanıt bulabileceğiniz yazımız. Bu konuyu görüntülüyor iseniz sizinde bir asma kilide ihtiyacınız var yada yanlış bir ürün aldınız demektir.

Asma kilit ( padlock ) isminden de anlaşılacağı gibi halkalara yada üzerinde delik bulunan çıkıntılara asmak sureti ile kullanılmaktadır. Pirinç , demir , çelik gibi farklı maddelerden üretilmiş olabilir. Ayrıca üretilen ilk kilit türlerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. İhtiyacınıza göre dikey , yassı , uzun mandal ve şifreli türlerini bulabilirsiniz. Ayrıca kullanacağınız alana göre 20’lik , 30’luk , 40’lık , 50’lik ve 60’lık modellerini bulabilirsiniz. Buradaki ölçü kilit mandalının yani halkaya yada menteşeye geçen kısmın 2 ucu arasındaki mesafedir. Şöyle görsel bir örnek ile açıklayalım ;

Asma kilit ölçüsü

Asma kilit ölçüsü

Resimde gördüğünüz gibi mandalık 2 ucu arasındaki mesafe mm cinsinden ölçülür. Örnekte gösterdiğimiz ölçü 20’lik asma kilide aittir. Bu ölçüyü bilmeniz sizin için yanlış bir kilit almanızın önüne geçecektir. Ayrıca her asma kilidin bir mandal kalınlık ölçüsü bulunmaktadır. Buda bir halkaya değil de uç kısmında delik bulunan çıkıntılara takmak istediğinizde işinize yarayacak. Çünkü mandal kalınlığı fazla olan bir kilit almanız durumunda bu deliklerden geçmeyecektir.

Asma Kilit Çeşitleri

Çelik asma kilit

Çelik asma kilit

  • Görünüşü bu şekilde veya değişik olabilir. Özetle ham maddesi çelik ve diğer türlere göre çok daha sağlamdır.
Standart model

Standart model

  • Bu standart model normal bir mandal ölçüsüne sahiptir ve sarı diye tabir edilen ham maddeden üretilmiştir. Yalnız dikkat edilmesi gereken nokta bir çok ucuz piyasa ürünü prinç görünümü verilmiş ve farklı maddelerden üretilmiştir. Bunu da 2 kilit modelini karşılaştırarak anlayabilirsiniz.
Uzun mandallı asma kilit

Uzun mandallı asma kilit

  • Bu model bir birine tutturacağınız parçaların arasındaki mesafe uzak olduğunda kullanılır genelde. Mandal kısmı standart modellere göre daha uzun olmaktadır. Hatta bazı markalarda mandal uzunluğunun ayarlanabildiği modeller mevcuttur.
Yale şifreli asma kilit

Yale şifreli asma kilit

  • Bu sistemde standart anahtar kullanımı olmayıp bir şifre yardımı ile açılabilmektedir. Sistemin en güzel yanı şifreyi istediğiniz zaman değiştirebilmenizdir. Piyasada 3 – 4 -5 haneli şifre girişi olan modeller bulunabilir. Aslında ideal olan 4 haneli şifreli modellerdir.
Yassı asma kilit

Yassı asma kilit

  • Açılması diğer modellere göre daha zordur. Araya levye ve benzeri parçalar sokarak açılamamaktadır. Ayrıca parçalara geçirip kilitleme yapıldıktan sonra mandal kısmında demir makası girecek mesafe de kalmadığı için hırsızlara karşı en güvenli model olarak görülmektedir.

Asma Kilit Nasıl Çalışır

Genel anlamda 2 farklı kategoride inceleyebiliriz. Bunlar anahtarlı ve anahtarsız modeller. Anahtarlı modellerde standart dişli anahtarlar ve bilyalı diye tabir edilen delikli anahtarlar kullanılabildiği gibi çivi anahtar diye tabir edilen anahtarlar da kullanılabilir. Anahtarsız modellerde ise genelde şifreli açma işlemi uygulanır. Buna ek olarak son zamanlarda elektronik ve uzaktan kumandalı asma kilitler de üretilmiştir. Fakat henüz çok yaygın olmaması sebebi ile bilinmemektedir. Ayrıca ortada elektronik bir sistem ve uzaktan kontrol bulunduğu için güvenlik açısından ne gibi dezavantajları bulunabileceği bilinmemektedir.

Padlock Nasıl Çalışır

Padlock Nasıl Çalışır

Nerelerde Kullanılır

Buna kısaca her yerde denilebilir. Kilitli tutmak istediğiniz bir kapınız var ise bu kilit türünü kullanabilirsiniz. Elbette görüntü açısından oluşturduğu çirkinlik ve basitlik sizin için önemli değilse. İç mekan ve dış mekan için üretilmiş modeller ile tüm alanlarda kullanılabilmektedir. En çok tercih edildiği alanlar ise kömürlük kapıları , bahçe kapıları , kulübe kapıları ve Kepenklerdir.

Asma kilit kullanım alanları

Asma kilit kullanım alanları

Bir önceki yazımız olan Şifreli Kapı Kilidi Bağlantı Şeması ve Montajı başlıklı makalemizde şifreli geçiş kontrol ünitesi, şifreli kapı kilidi ve şifreli kapı montajı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar

Ara
Sık Kullanılanlar